آموزش

آیا یخ زدن روغن زیتون در یخچال مشکلی ایجاد می‌کند؟

یخ زدن روغن زیتون

روغن زیتون یکی از روغن‌های گیاهی است که کاربردهای گسترده‌ای دارد. این روغن برای مصرف روزانه گرفته تا تولید لوازم بهداشتی و آرایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روغن‌ گیاهی ترکیبات مفیدی وجود دارد که هر کدام می‌تواند تاثیرات مثبتی را بر روی بدن شما بگذارد. یخ زدن روغن زیتون و انجماد آن در هوای سرد و یخچال کاملاً طبیعی است. روغن زیتون در هنگام انجماد مشکلی ایجاد نمی‌کند و با قرارگیری در دمای معمولی به حالت اولیه و عادی خود باز می‌گردد. بنابراین پس از یخ زدن روغن زیتون در یخچال می‌توانید مجدد آن را مصرف کنید.

نکات مهم در نگهداری روغن زیتون

ظروف شیشه‌ای و سرامیکی برای نگهداری روغن زیتون مناسب‌تر از ظروف پلی‌اتیلنی شفاف است. در صورتی که شما روغن زیتون را در محیط مناسبی قرار دهید و به خوبی از آن مراقبت کنید تا مدت طولانی قابل مصرف است. قرارگیری روغن زیتون در برابر نور خورشید کیفیت آن را کاهش می‌دهد و فواید و خواص آن را از بین می‌برد. به همین دلیل بهتر است که روغن زیتون را در مکانی خنک نگهداری کنید.

چگونه روغن زیتون مرغوب را شناسایی کنیم؟

شناسایی روغن زیتون از طریق بو یکی از بهترین روش برای شناسایی روغن زیتون مرغوب است. روغن زیتون باید بوی گسی و تلخی زیتون را بدهد بنابراین در صورتی که بویی را احساس نکردید امکان فساد و یا تقلبی بودن روغن زیتون وجود دارد و بهتر است آن را مصرف نکنید.

همچنین شما می‌توانید از طریق طعم روغن زیتون نیز کیفیت و سلامت آن را مورد بررسی قرار دهید. برای این کار چند قطره از این روغن را بر روی زبان خود بریزید به گونه‌ای که سقف دهان شما را پوشش ندهد. طعم روغن زیتون بی‌کیفیت به کندی بر روی زبان شما پخش می‌شود. برخی دیگر نیز مزه ماندگی را به همراه دارد که دلیل آن استفاده از زیتون‌های له شده است. اما روغن زیتون اصل با قرارگیری بر روی زبان به سرعت مزه آن در دهان پخش شده و تند و تلخ است.

رنگ طبیعی روغن زیتون

تشخیص روغن زیتون اصل از طریق رنگ نمی‌تواند روش مناسبی باشد زیرا تشخیص بهترین رنگ روغن زیتون کار آسانی نیست و نیاز به مهارت بسیاری دارد. افراد سودجو می‌توانند رنگ روغن زیتون را با استفاده از روش‌های مختلف تغییر دهند. بسیاری از افراد این روغن را در پشت ویترین مغازه خود قرار می‌دهند و غافلند که نور خورشید فواید و خواص آن را از بین می‌برد. مصرف روغن‌هایی که در مقابل نور و حرارت قرار دارد مزه و بوی آن را به سرعت تغییر خواهد داد. به همین دلیل مصرف آن توصیه نمی‌شود.

چگونه خلوص روغن زیتون را تشخیص دهیم؟

برای این که میزان خلوص این روغن را تشخیص دهید چند قطره از آن را در داخل ظرف شیشه‌ای بریزید و محکم درب آن را ببندید. یک شبانه روز این روغن را در داخل یخچال بگذارید. پس از یخ زدن روغن زیتون در صورتی که روغن آن جدا نشود می‌توانید نتیجه بگیرید که این روغن از خلوص بسیاری برخوردار است. همچنین چنانچه این روغن به شکل مایع باقی بماند، امکان تقلبی بودن این روغن وجود دارد.

با فواید روغن زیتون آشنا شوید

روغن زیتون فواید شگفت‌انگیز بسیاری دارد که در زیر به برخی از این فواید اشاره می‌کنیم:

  • این روغن از سکته قلبی جلوگیری می‌کند.
  • رفع مشکلات گوارشی با استفاده از این روغن مقدور است.
  • مصرف این روغن حافظه را تقویت می‌کند.
  • روغن زیتون برای درمان افسردگی مفید است.
  • این روغن بر روی پوست شما معجزه می‌کند.
  • از بین بردن آفتاب سوختگی از دیگر فواید این روغن است.
  • همچنین روغن زیتون یکی از ماسک‌های طبیعی مو به شمار می‌رود.

چگونه از فساد روغن زیتون جلوگیری کنیم؟

دمای ۲۰ الی ۲۵ درجه سانتی‌گراد بهترین دما برای نگهداری روغن زیتون به شمار می‌رود. در نتیجه لزومی ندارد که حتماً این روغن را در داخل یخچال بگذارید. در صورت سرمای بیش از حد و زیر ۱۰ درجه سانتی‌گراد روغن زیتون اسیدهای چرب غیر اشباع موجود در این روغن به صورت کریستالی خود را نشان می‌دهد. همچنین قرارگیری روغن زیتون در معرض اکسیژن هوا سرعت فساد آن را افزیش می‌دهد به همین دلیل پس از استفاده درب آن را به خوبی سفت کنید.

آیا امکان یخ زدن روغن زیتون اصل در یخچال وجود دارد؟

یخ زدن روغن زیتون و انجماد آن یکی از روش‌های تشخیص کیفیت این روغن است. اسید اولئیک که یکی از اسیدهای خوب موجود در روغن زیتون است و ۷۰ درصد چربی‌های این روغن را تشکیل می‌دهد، دمای انجاد زیر ۱۱ درجه سانتی‌گراد دارد. این روغن بالافاصله با قرارگیری در دمای معمولی به حالت اولیه خود باز می‌گردد. بنابراین در صورتی که روغن زیتون اصل خریداری می‌کنید می‌توانید مطمئن باشید که این روغن با یخ زدن هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

روغن زیتون اصل را از کجا بخریم؟

شاید برای شما مقدور نباشد که روش‌های شناسایی روغن زیتون را طی کنید. بنابراین باید این روغن از مراکز معتبر خریداری شود. در حال حاضر سایت‌ها و فروشگاه‌های بسیاری وجود دارد که در زمینه فروش روغن زیتون فعالیت می‌کند. برخی از افراد سودجو به منظور کسب سود بیشتر مقداری از روغن زیتون نامرغوب را به روغن اصل اضافه کرده و خلوص آن را کاهش می‌دهند. زرگون یکی از تولیدکنندگان روغن زیتون فرابکر و بکر است که محصولات خود را به صورت مستقیم به فروش می‌رساند. کیفیت این روغن‌ها بسیار بالا بوده و شما می‌توانید از خلوص آن اطمینان داشته باشد. جهت سفارش تماس بگیرید یا از طریق فروشگاه اینترنتی زرگون اقدام کنید.

روغن زیتون چقدر ماندگاری دارد؟

شاید شما نیز در انباری و یا قسمت دیگری از خانه خود روغن زیتون جاساز کرده باشید و پس از مدتی آن را پیدا کرده‌اید. در این حالت از خود می‌پرسید که آیا روغن زیتون فاسد شده و یا سالم است؟ این روغن برگرفته از میوه زیتون بوده و طبیعی است که پس از مدتی فاسد شود. در این حالت روغن زیتون ضرری برای بدن ندارد ولی طعم آن مطلوب نبوده و هیچ فایده‌ای برای بدن ندارد. روغن‌هایی که از انقضای آن گذشته باشد طعمی تلخ به خود می‌گیرد و نمی‌توان از آن برای آشپزی استفاده کرد. پس مطمئن شوید که طی ۳-۶ ماه روغن زیتون خریداری شده را مصرف می‌کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.