آموزش

بهترین روغن زیتون فرابکر ایرانی کدامست؟

بهترین روغن زیتون فرابکر ایرانی

خرید مواد خوراکی پرمصرف در آشپزخانه ما ایرانی‌ها شاید به نظر کاری آسان بیاید، اما اینطور نیست. به طور مثال فرض کنید می‌خواهید بهترین روغن زیتون فرابکر ایرانی را در قفسه کابینت خود داشته باشید. یا مرغوب‌ترین زیتون تولیدی کشور خودمان بر سر میز غذای شما باشد.

نگاهی ساده به انواع تولیدات در اشکال مختلف بسته‌بندی در برندهای متنوع کار را برای هر کسی سخت خواهد کرد. یعنی با این که می‌دانید به دلیل تازه بودن محصولات تولیدی داخل کشور حتماً به سراغ نوع ایرانی آن خواهید رفت باز هم کار دشوار می‌شود. چرا که پیش از هر چیز باید بدانید هر نوع روغن زیتون چه مصارفی دارد و مناسب چه نوع پخت و پزی خواهد بود. در وهله اول باید بدانید ویژگی‌های آن‌ها کدامند و چه ویژگی‌هایی یک برند را بهترین روغن زیتون فرابکر ایرانی می‌کند. ما در این مقاله سعی داریم ویژگی‌های مربوطه و توضیحات تکمیلی مناسب را به شما ارائه دهیم، تا با بهره‌گیری از دانش روز بتوانید در تهیه بهترین روغن زیتون فرابکر ایرانی موفق عمل کنید.

با انواع روغن زیتون آشنا شوید

بگذارید در ابتدای کار شما را با انواع روغن زیتون آشنا کنیم. اصلاً وقتی بحث تنوع تولید به میان می‌آید دقیقاً منظور چیست؟ بین هر یک از این محصولات چه تفاوتی وجود دارد؟ هر کدام مناسب چه شکل از مصرف هستند؟ آنچه تنوع موجود در تولید را ایجاد می‌کند دقیقاً چه چیزی است؟ آیا نسبت به تنوع تولید، خواص و ارزش مواد غذایی هر کدام با دیگری متفاوت است؟ پاسخ به این پرسش‌ها و بسیاری از سؤالات متداول دیگر همگی در نوع انتخاب شما تأثیر خواهند گذاشت. بسته به فرآیند تولید ما با سه شکل عمده خوراکی روغن زیتون روبرو هستیم که عبارتند از: فرابکر، بکر و تصفیه شده یا سبک.

روغن زیتون فرابکر

حتماً توصیه‌های فراوان پزشکان به مصرف روغن زیتون فرابکر را شنیده‌اید. این روغن به نام فوق بکر یا اکسترا ویرجین هم شناخته شده است و گران‌ترین و مرغوب‌ترین است. دانه‌های زیتون را خرد می‌کنند و تحت فشار قرار می‌دهند. با این کار روغن درون این میوه گرفته می‌شود و به بیرون می‌آید. در فرآیند تهیه این شکل از روغن زیتون هیچ ماده شیمیایی به کار نمی‌رود. به علاوه در کل زمان تولید این محصول، از دادن حرارت به آن اجتناب می‌کنند.

blank

اسیدیته آن معادل حدود 8 درصد است. مقدار امگا 9 آن از اشکال دیگر بالاتر است. رنگی بین طلایی و سبز تیره دارد که آن را تیره‌تر از سایر انواع می‌کند.

بهترین روش خوردن این روغن استفاده از آن در انواع سالاد است. اگر کمی ‌حرارت ببیند خواص خود را از دست نمی‌دهد. پس می‌توانید در انواع نان و بعضی از پخت و پزها که نیاز به دمای بالا نیست آن را به کار برید.

روغن زیتون بکر

روغن زیتون بکر یا ویرجین در جایگاه دوم مرغوبیت، بعد از فرابکر قرار می‌گیرد. نوع تولید هر دو تقریباً مشابه یکدیگر است. با این تفاوت که اسیدیته آن بالای یک و نیم درصد می‌باشد که کمتر از نوع فرابکر آن است. کیفیت این روغن هم بالا بوده و مملو از ریز و درشت مغذی‌ها است.

در تولید این شکل از روغن زیتون هم از مواد شیمیایی استفاده‌ای نشده است. به علاوه در هنگام استخراج حرارتی هم نمی‌بیند.

زیتون‌های سالم، با کیفیت و رسیده برای تولید هر دو شکل این روغن‌ها به کار می‌روند.

درست است که باید با ویژگی‌های بهترین روغن زیتون فرابکر ایرانی آشنا شوید اما نوع بکر آن هم مرغوب و مناسب استفاده است.

روغن زیتون تصفیه شده یا سبک

در بین فروشندگان، این روغن به نوع لایت هم شهرت دارد. روغن زیتون بکر تحت فشار و حرارت تبدیل به نوع سبک یا تصفیه شده می‌شود. بدون بو بوده و برای استفاده کسانی که از رایحه زیتون خوششان نمی‌آید گزینه راحت‌تری است. این شکل از روغن زیتون بیشتر برای پخت و پز به کار می‌رود.

به دلیل تصفیه شدن، از مدت مصرف طولانی‌تری برخوردار است. اما به همان نسبت مواد مغذی و معدنی آن به دلیل حرارت وارده کمتر است. اما این کار موجب می‌شود کالری و چربی روغن‌های زیتون تصفیه شده کمتر از انواع دیگر آن باشد. به این توضیحات، اضافه کردن مواد شیمیایی به روغن زیتون سبک در حین فرآیند تولید را هم اضافه کنید.

چرا قیمت انواع روغن زیتون با هم فرق می‌کند؟

همانطور که پیش‌تر گفتیم معمولاً در نوع فرابکر و بکر روغن‌های زیتون از دانه‌های با کیفیت‌تر و کاملاً سالم استفاده می‌شود. فرآیند تولید و فشرده‌سازی طولانی‌تر است و به دلیل عدم گرمادهی ارزش غذایی بالایی را در خود حفظ می‌کنند. این‌ها همه باعث می‌شود که قیمت روغن‌های فرابکر بالاترین در بازار باشد. برای تهیه این شکل از روغن، روش پرس سرد به کار می‌رود. به همین دلیل کمترین مقدار تصفیه در فرآیند تولید اتفاق می‌افتد و زیتون خواص طبیعی خود را حفظ می‌کند.

جدای بحث فرآیند تولید ما با محصولات خارجی روغن زیتون در بازار هم مواجهیم. روغن‌های اسپانیایی، ایتالیایی و ترک از بیشترین میزان روغن‌های خارجی موجود در بازار هستند. درست است که مردم دنیا زیتون و روغن آن را با کشور اسپانیا می‌شناسند، اما مشکلی که در بازار فعلی وجود دارد کمی ‌ماجرا را نگران‌کننده می‌کند. متأسفانه تعداد فروشگاه‌های قابل اعتماد کم است و محصولات خارجی از تازگی لازم برخوردار نیستند. پس عاقلانه‌تر است به سراغ بهترین روغن زیتون فرابکر ایرانی بروید که هم قیمتش مناسب‌تر است و هم به مراتب تازه‌تر خواهد بود. به علاوه قطعاً به دلیل نزدیکی به تاریخ تولید از کیفیت، مزه و عطر بهتری هم برخوردار است.

روش تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی

بهترین روغن زیتون فرابکر ایرانی باید طعمی‌ فوق‌العاده همراه با کمی‌ تلخی در انتهای مزه باقیمانده درون دهانت‌ان داشته باشد. به علاوه رنگ و بویی بی‌نظیر دارد که آن را از سایر روغن‌ها به خصوص انواع حیوانی متمایز می‌کند. رنگ طلایی متمایل به سبز تیره با بوی مست کننده زیتون که به محض باز کردن درب شیشه فضای اتاق را پر می‌کند.

مقداری از روغن را درون کاسه یا قاشقی بریزید و رنگ آن را نگاه کنید. کمی ‌از این روغن را روی زبانتان بگذارید و اگر در ابتدای کار شیرینی و در انتها، تلخی باقی ماند، بهترین روغن زیتون فرابکر ایرانی در دست شماست.

در انتهای کار کمی‌ از روغن را در دهانتان بچرخانید و با استنشاق هوا قورت بدهید. باید کمی ‌به سرفه بیافتید و احساس رگه‌های تلخی و تندی در گلو داشته باشید. لازم به ذکر است که این حالت تلخی و تندی بعد از چند ثانیه از بین می‌رود.

کلام پایانی

با خرید محصولات ایرانی هم از تازگی آن‌ها مطمئن می‌شوید و هم به تولید کنندگان داخلی دل گرمی ‌و حمایت می‌دهید. برای بهره گیری از بهترین روغن زیتون فرابکر ایرانی به سراغ برندهای معتبر و فروشگاه‌های قابل اعتماد بروید. سعی کنید بیشتر ظروف شیشه‌ای را انتخاب کنید تا مایع درون آن دیده شود.

پس از خرید سعی کنید شیشه را در معرض نور خورشید قرار ندهید تا طعم و رنگش برنگردد. در ضمن، نیازی به گذاشتن روغن زیتون در یخچال نیست. بهتر است پیش از به پایان رسیدن تاریخ انقضای روی شیشه، روغن را استفاده نمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.